A lisztérzékenységet, vagy más néven gluténérzékenységet (cöliákiát) tulajdonképen a mindennapi kenyerünk alapanyaga a liszt váltja ki, illetve a kalászos gabonafélékben levő glutén /sikér/ egyik fehérje csoportja a gliadin.
A lisztérzékenység, gluténérzékenység (cöliákia) nem allergia, de a gliadin az allergiához hasonlóan anitgén-antitest reakciót, immunválaszt vált ki a vékonybélben. A vékonybél nyálkahártyájának a felületét bélbolyhok növelik, hogy a tápanyagok minél nagyobb felületen szívódhassanak fel. Az immunreakció következtében a bélbolyhok elpusztulnak, így a bél felszívó felülete nagy mértékben csökken. Emiatt a tápanyagok felszívódása romlik, emésztési és felszívódási zavar jön létre.
A LISZTÉRZÉKENYSÉG (CÖLIÁKIA) ÖRÖKLETES, GENETIKAILAG MAGHATÁROZOTT BETEGSÉG!
A lisztérzékenység - gluténérzékenység leggyakoribb tünetei:
- Haspuffadás
- Krónikus hasmenés
- Emésztetlen tömeges széklet
- Hasi fájdalom
- Súlygyarapodás és növekedési zavar
- Gyermekkorban: fokozó anorexia (kóros soványság) fél-egy éves korban, nagytömegű, bűzös, csillogó festékezés nélküli székletürités és lesoványodás, nagy elődomborodó has
- Hiányállapotok lépnek fel pl.:
- Vas (Fe) hiány
- B12 (B vitamin) hiány
- Cink hiány
- K vitamin hiány
- Kalcium hiány
- Magnézium (Mg) hiány
- Előfordulhat, nem szokványos tünetként a vashiányos vérszegénység fogzománc hibás fejlődése, osteoporozis vagy a pubertás késése
A lisztérzékeny, gluténérzékeny betegek 70 %-a nő!
Régen a tipikus tünetek alapján a lisztérzékenységet (cöliákiát) a gyermekkorban kezdődő betegségnek tartották, de ma már tudjuk, hogy felnőtteknél is gyakori. Felnőttkorban a gluténérzékenység esetén a nem típusos tünetek a jellegzetesek, így nehezebb felismerni. Tehát a lisztérzékenység vagy más néven gluténérzékenység (cöliakia) bármely életkorban előforduló betegség. Ez egy autoimmun folyamat, mely az egész szervezetet érinti.
A tehéntej szerepe a cöliákiában már 3 hónapos kortól kezdve a lisztérzékenység vagy gluténérzékenység (cöliákia) jelentős részében tehéntej intolerancia is áll fenn, mely szintén bélrendszeri (enterális) tünetekben nyilvánul meg.
A lisztérzékeny (cöliakia) vizsgálatai:
- A lisztérzékenység vagy gluténérzékenység (cöliákia) kimutatása ujjbegyvérből történik >>>
- A gluténérzékenység kimutatása genetikai vizsgálattal:
Lisztérzékenység, gluténérzékenység vagy cöliakia lehetséges tünetei:
(Az alább felsorolt tüneteket nem csak lisztérzékenység vagy gluténérzékenység okozhatja, egyéb megbetegedés is lehet ezért javasoljuk, hogy a tünetek megjelenésekor forduljon orvosához!)
Emésztőrendszeri tünetek | |
---|---|
Gyomortáji fájdalom, hasi puffadás, görcsök, hányinger, hányás, hasmenés vagy székrekedés, kóros elhizás. Vizsgálati típusok: |